Gwiazdy na ściance wspinaczkowej! DAJESZ!

Pierwsza edycja cyklicznego wydarzenia, która oficjalnie inicjuje działalność Fundacji Dajesz! Zawody odbyły się 12 maja 2024 r. w warszawskiej bulderowni Volt. Wzięło w nich udział ponad stu artystów, wśród nich były osoby regularnie trenujące wspinaczkę, ale też takie, które chciały spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu po raz pierwszy.

Na ściance znaleźli się m.in.: Tomasz Włosok, Maciej Zakościelny, Julia Kamińska, Pola Gonciarz, Ignacy Liss, Piotr Nerlewski, Jędrzej Hycnar, Michał Czernecki, Kinga Dąbrowska, Jan Hrynkiewicz, Filip Krupa oraz rodzina Wiśniewskich – Marta Mandaryna, Fabienne i Xavier.

Wydarzenie odbyło się w warszawskiej bulderowni Volt w ostatnią niedzielę (12 maja). Pierwsza edycja cyklicznych zawodów oficjalnie zainicjowała działalność Fundacji, prezentując projekt „droga do góry” zakładający wprowadzenie wspinania do podstawy programowej polskich szkół oraz budowę sportowych ścianek wspinaczkowych w każdej polskiej gminie. W mistrzostwach uczestniczyli artyści regularnie trenujący na ściance, ale też osoby, które wspinały się po raz pierwszy. Artyści wsparli ideę fundacji nie tylko biorąc udział w zawodach, ale też na inne sposoby:
Max Skorwider zaprojektował plakat wydarzenia, Fabienne Wiśniewska jest autorką ścianki do zdjęć, aktorzy Szymon Nowak i Marcin Urbanke robili zdjęcia, uwieczniając to wyjątkowe wydarzenie.

Zwycięzcami w grupie początkujących zostali Kinga Dąbrowska i Jan Hrynkiewicz, a w grupie zaawansowanej najlepsi okazali się Joanna Wójcik i Filip Krupa. W wydarzeniu uczestniczyły całe rodziny – wielu artystów wspinało się w towarzystwie swoich dzieci, m.in.: Agnieszka i Piotr Głowaccy, Maciej Zakościelny, Katarzyna Wajda, Piotr Rogucki, Malwina Buss i Tomasz Włosok, Magdalena Górska i Wojciech Urbański. Najmłodszy uczestnik miał półtora roku!

Zanim rozpoczęła się rywalizacja gwiazd, Hubert Przytuła – wicemistrz Polski we wspinaniu na czas, poprowadził rozgrzewkę. Finały natomiast uświetnił pokaz umiejętności fantastycznych mistrzyń Polski w boulderingu – Małgorzaty Kurek i Zuzy Luby oraz młodziutkiej Ady Duczmal, trenujących pod okiem Sebastiana Kurka, trenera zawodników kadry narodowej.

Podczas uroczystego wręczania nagród głównych, czyli Złotych Gatek Wspinaczkowych, założyciele Fundacji przekazali burmistrzyni Podkowy Leśnej Magdalenie Eckhoff oraz wójtowi gminy Topólka Konradowi Lewandowskiemu projekty ścianek wspinaczkowych. Będą to pierwsze ścianki wspinaczkowe, które powstaną przy wsparciu Fundacji i jeszcze w tym roku zostaną udostępnione dzieciom.

Fundacja DAJESZ! Jurajska Republika Wspinaczkowa powstała z inicjatywy Piotra Głowackiego oraz Michała Czubaka, instruktora wspinaczki skalnej. Chce popularyzować wspinanie w Polsce jako aktywność rekreacyjną i sportową, dostępną dla każdego. Będzie też podejmować działania na rzecz ochrony i zrównoważonego rozwoju Jury Krakowsko–Częstochowskiej, największego (i kultowego!) wspinaczkowego rejonu w Polsce.

Patronat Medialny

Autorzy zdjęć: Marzena Hmielewicz, Szymon Nowak, Piotr Urbanke