O FUNDACJI

Fundacja DAJESZ! Jurajska Republika Wspinaczkowa została założona przez aktora Piotra Głowackiego oraz instruktora wspinaczki skalnej Michała Czubaka. Oficjalnie Fundacja rozpoczęła działalność wiosną 2024 r. Idea powołania jej do życia zrodziła się rok wcześniej, podczas ich pierwszego wspólnego wspinania – na najwyższy szczyt Jury, Skałę 504.  
 
Inicjatywy podejmowane przez Fundację mają na celu popularyzację wspinania w Polsce jako aktywności rekreacyjnej i sportowej, dostępnej dla każdego. Zależy nam, by ścianka wspinaczkowa stanęła w każdej, nawet najmniejszej, polskiej gminie.
 
Działania Fundacji ukierunkowane są również na ochronę regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jura jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce – cennym przyrodniczo, wyróżniającym się malowniczymi, głównie wapiennymi, formacjami skalnymi. To sprawia, że region ten jest atrakcyjny dla osób uprawiających wspinaczkę. Zależy nam, i do tego dążymy, aby wspierać rozwój lokalnej infrastruktury wspinaczkowej i turystycznej na wzór rozwiązań stosowanych w krajach Europy Zachodniej – z poszanowaniem przyrody. Chcemy, by Jura stała się pod tym względem wzorem do naśladowania przez inne regiony w Polsce.
 
Wszystkie inicjowane i realizowane przez Fundację projekty zakładają współpracę z władzami centralnymi, samorządami, biznesem oraz społecznościami lokalnymi.
 
Zachęcamy do wspierania nas oraz do aktywnego włączania się w nasze projekty. 
Niech to będzie nasza wspólna droga – do góry. Dajesz!

STATUT

FUNDATORZY

PIOTR GŁOWACKI

Aktor, scenarzysta, reżyser oraz wykładowca w Akademii Teatralnej w Warszawie. Widzowie mogli go oglądać m.in. w przedstawieniach Starego Teatru w Krakowie i Teatru Rozmaitości w Warszawie. W dorobku ma też wiele znakomitych ról filmowych. Grał w takich produkcjach jak: „Dom zły” (reż. Wojciech Smarzowski, 2002), „Bogowie” (reż. Łukasz Palkowski, 2014), „Mistrz” (reż. Maciej Barczewski, 2020) czy „Broad Peak” (reż. Leszek Dawid, 2022). Rola w tym ostatnim filmie dała początek jego fascynacji wspinaniem. W ramach przygotowań do roli Alka Lwowa przez wiele miesięcy szkolił się w Beskidach, na Jurze, w Tatrach i w Dolomitach. Równolegle trenował też wspinanie na sztucznej ścianie w Warszawie. Przyjemność, jaką zaczął dawać mu ten rodzaj aktywności sportowej sprawiła, że wspinanie stało się ważną częścią jego życia – pasją, którą podzielają z nim wspólnie żona Agnieszka oraz ich dzieci. Wspinanie wprowadził też jako jeden z elementów kształcenia swoich studentek i studentów w Akademii Teatralnej. Aby je popularyzować jeszcze szerzej, powołał do istnienia Fundację Dajesz! Jurajską Republikę Wspinaczkową.

MICHAŁ CZUBAK

Współtwórca i pomysłodawca Fundacji Dajesz! Jego życie to wspinanie, a wspinanie to jego życie. Od 25 lat wspina się w skałach oraz w górach. Aktywny Instruktor Wspinaczki Skalnej oraz trener wspinania dzieci. Autor nowych dróg wspinaczkowych w Tatrach oraz na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie mieszka. Od wielu lat działa społecznie na rzecz środowisk wspinaczkowych. Jest kustoszem rejonu Podzamcza i dba o jego infrastrukturę wspinaczkową (m.in. wymienia stare punkty asekuracyjne na nowe). Współpracuje z lokalnymi władzami samorządowymi: gminą Ogrodzieniec, Związkiem Gmin Jurajskich, Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Spółką „Zamek” oraz lokalnym biznesem. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu stowarzyszeniami o zasięgu ogólnokrajowym, a także w zarządzaniu spółkami z o.o. Współtwórca i wieloletni Prezes Organizacji Techników Dostępu Linowego. Autor czterech przewodników wspinaczkowych po Jurze Środkowej, które są dostępne w formie e-booków.
Prywatnie mąż oraz ojciec dwóch synów.

NASZ ZESPÓŁ

Robert Subdysiak

Autor opowiadań oraz felietonów do „Magazynu GÓRY”, a także najpopularniejszego wspinaczkowego fanpage’u w Polsce o przewrotnej nazwie „Karateświnia”, na którym wydarzenia i zagadnienia wspinaczkowe poddaje namysłowi w lekkiej i zdyscyplinowanej formie, wywołując w środowisku wspinaczkowym gorące dyskusje, lecz przede wszystkim śmiech spowodowany nagłym, niespodziewanym oświeceniem lub błyskotliwą, często kąśliwą, konstatacją. Jego doświadczenie we wspinaniu obejmuje praktycznie całe spektrum tej dyscypliny: od amatora, a później zawodnika w bulderingu, poprzez karierę jako instruktor, założyciel i wieloletni właściciel ściany wspinaczkowej „Obiekto”, uznany routesetter, czyli układacz dróg wspinaczkowych, a także pomysłodawca i organizator licznych imprez i zawodów wspinaczkowych, ich konferansjer ikomentator. W działaniach Fundacji Dajesz! Robert jest twórcą i jednym z pomysłodawców projektu 
Czysta jak Jura. 

MONIKA CZAJKOWSKA

GŁÓWNA PRODUCENTKA JURAJSKICH SPOTKAŃ WSPINACZKOWYCH PION POZIOM (od pierwszej edycji).

Reżyserka teatralna i filmowa, dramaturżka, dramatopisarka, scenarzystka i producentka. Doktorantka na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi, wykładowczyni akademicka (PWSFTViT w Łodzi, AT w Białymstoku). Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, Wydziału „Artes Liberales” na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Teatru Iwana Wyrypajewa. Zdobywczyni Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego za reżyserię spektaklu „Podejdź bliżej” oraz III Nagrody Publiczności w konkursie MONOTEATR #wdomu za monodram filmowy „Ofelia. Działanie (nie)będzie potępione”. Laureatka stypendium MKiDN – Kultura w sieci, dzięki któremu stworzyła projekt „Części ciała. Doświadczenie obecności” (https://www.instagram.com/doswiadczenie.obecnosci/). Zwyciężczyni 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, w ramach którego napisała sztukę „Wychowanie Fizyczne”, która znalazła się w półfinale 17. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska w dziedzinie film. Jako reżyserka współpracowała m.in. z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Teatrem w Oknie w Gdańsku, Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Klubem Żak w Gdańsku oraz Teatrem Centralnym w Lublinie. Stworzyła scenariusz i była dramaturżką przy spektaklu ruchowym "Pies, który jeździł koleją" w Teatrze Małym w Tychach. Ma na koncie wiele krótkich form audiowizualnych (zarówno autorskich, jak i wykonywanych na zlecenie), obecnie pracuje nad swoim filmowym debiutem pełnometrażowym. Tworzy na styku teatru i filmu, od pewnego czasu poszerza swoją działalność twórczą o video arty i performance. Swoje praktyczne działania poddaje refleksji teoretycznej. Zanim rozwinęła się jej kariera artystyczna pracowała w produkcji filmowej oraz przez trzy lata współkoordynowała Warszawskie Spotkania Teatralne. Na co dzień ćwiczy jogę.

Arkadiusz Białas


Ratownik GOPR Beskidy , instruktor wspinania, technik linowych, narciarstwa i jazdy OFF-ROAD. Właściciel Agencji eventowej hurtownia-adrenaliny.pl  i Centrum Offroad  

 Od lat, jak każdy z nas szukał swoich  aktywności – dublował filmowo Irka Czopa w roli Macieja Berbeki, brał udział w projekcie Martyna Wojciechowska na Aconcagua, konsultował zabezpieczenia alpinistyczne przy filmach Agnieszka Holland czy serialach dla Netflix . Brał udział w Rajdzie Budapeszt Bamako z team'em PSF GOPR, gdzie celem było dostarczenie sprzętu medycznego i szkoleń do SIerra Leone