Najbardziej utytułowana polska wspinaczka sportowa.
Ma na swoim koncie wiele wybitnych przejść skalnych, na czele z powtórzeniem we wrześniu 2016 roku, drogi o trudności 9a (Sprawa Honoru, VI.8 w skali Kurtyki). To jedno z najpoważniejszych dokonań w skalnym wspinaniu w Polsce i na świecie.
Wcześniej w 2006 roku została uhonorowana Nagrodą Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za poprowadzenie, jako pierwsza Polka, drogi o trudności 8c (Geminis w hiszpańskim Rodellar).
W karierze zawodniczej zdobyła kilkanaście tytułów Mistrzyni Polski w prowadzeniu i boulderingu. Dwukrotnie z rzędu wywalczyła także tytuł Mistrzyni Świata Juniorów w konkurencji prowadzenie (Amsterdam 2000 oraz Imst 2001). Wielokrotnie reprezentowała Polskę w zawodów wspinaczkowych rangi Pucharu Świata.
Swoje starty w zawodach wspinaczkowych rozpoczął od zawodów rangi krajowej. Pierwszy start w życiu odnotował w roku 2006, gdzie w Pucharze UKS zajął 1. miejsce w konkurencji na czas i 4. miejsce w konkurencji na prowadzenie. Z biegiem lat i rozwoju kariery, Marcin ukierunkował się na wspinaczkę na czas. W karierze juniorskiej zdobył dwukrotnie tytuł wicemistrza świata. W mistrzostwach świata seniorów zadebiutował w roku 2011, będąc jeszcze juniorem, gdzie zajął 16. miejsce. W roku 2016 zdobył tytuł mistrza świata we wspinaczce sportowej na szybkość jako pierwszy Polak w historii.
W ciągu kariery juniorskiej tytuł mistrza Polski juniorów w poszczególnych kategoriach wiekowych zdobył czterokrotnie, kolejno w latach 2008, 2009, 2010, 2011. Wielokrotnie stawał na podium Pucharu Polski, w tym osiem razy na najwyższym stopniu. Będąc jeszcze juniorem, zajmował wysokie lokaty w zawodach seniorskich. Rozpoczynając karierę seniorską, swoje starty podporządkował zawodom międzynarodowym. Trzykrotny mistrz Polski (2013,2014,2016), wicemistrz Polski z 2015 roku.
Wielokrotny medalista mistrzostw Europy oraz Pucharu Świata, dwukrotny wicemistrz świata juniorów, akademicki wicemistrz świata, akademicki mistrz Europy, multimedalista Pucharu Polski, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski, reprezentant Polski w konkurencji na szybkość.
W 2017 roku wziął udział w World Games, gdzie w konkurencji wspinaczki na szybkość zajął 4. miejsce.
Fot. Jan Virt - janvirt.com
W lutym 2009 r. jako pierwszy polski wspinacz poprowadził drogę wspinaczkową o trudności 9a za granicą („Martin Krpan” na Mišji Peč w Słowenii). Łukasz łącznie pokonał 20 dróg wspinaczkowych o trudnościach 9a. W sierpniu 2020 r. dokonał piątego przejścia w stylu klasycznym 550-metrowej drogi Pan Aroma trudności 8c na Cima Ovest w Dolomitach. Było to pierwsze samotne przejście klasyczne tej drogi. W listopadzie 2015 dokonał pierwszego przejścia Obsesji, pierwszego w Polsce problemu bulderowego dla którego zaproponowano stopień trudności 8C.
Laureat Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” w 2010r (za wytyczenie drogi Made in Poland VI.8 i przejście Ali Hulk 9a). Wyróżniony (wspólnie z Jackiem Matuszkiem) w konkursie Kolosów w 2018 (za konsekwencję w wyszukiwaniu celów i wytyczenie nowej drogi „Premiere” na Cima Grande w Dolomitach). Za samotne przejście drogi Tortour 8c został nagrodzony Krakowską Nagrodą Górską ("wyczyn roku”) oraz wyróżnieniem w konkursie Kolosów w 2020.
Najbardziej utytułowany zawodnik w historii polskiego wspinania sportowego. Multimedalista Mistrzostw Polski we wszystkich trzech dyscyplinach. W konkurencjach wspinania na trudność, na czas i w boulderingu ma na swoim koncie niemal trzydzieści tytułów mistrzowskich!
Podczas startów międzynarodowych Tomasz aż czterokrotnie zwyciężał w prestiżowych zawodach Rock Masters w Arco w konkurencji na czas. Ma na swoim koncie tytuły mistrza Europy (1998) i wicemistrza Świata (2003) oraz zdobycie pucharu Świata we wspinaniu na czas (1999, 2003). Trzeba jednak podkreślić, że Tomasz jest jedynym polskim medalistą międzynarodowych zawodów w boulderingu. Obok dwóch zwycięstw w zawodach Pucharu Świata w tej konkurencji i triumfu w boulderowej edycji Rock Masters w Arco (2000), „Oleksiak” zdobył też dla Polski brązowy medal Mistrzostw Świata (2003 Chamonix).
Po zakończeniu kariery zawodniczej Tomasz dołączył do grona czołowych routesetterów IFSC. Przygotowywał szereg zawodów rangi pucharowej i mistrzowskiej, a w roku 2024 otrzymał nominację do teamu przygotowującego zawody boulderowe na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
Poza karierą zawodniczą trzeba też odnotować skalne osiągnięcia Tomka na czele z prowadzeniem dróg do 8c RP, 8a+ OS oraz pokonywaniem boulderów do 8B Fb.
Trener II klasy wspinaczki sportowej Polskiego Związku Alpinizmu. Przygodę wspinaczkową rozpoczął jako 15 latek na Jurze gdzie wiodącymi rejonami była Góra Zborów, Biblioteka i oczywiście Podzamcze.
Jako trener prowadzi obecnie kilku zawodników Kadry Narodowej Juniorów w tym swoją córkę Małgorzatę (16 lat) której rozwój sportowy prowadzę od jej wspinaczkowych początków tj. od 4 roku życia. Do tej pory Małgosia zdobyła ponad 260 medali w tym dwukrotne Mistrzostwo Polski jako 14 latka w boulderingu i jako 15 latka w prowadzeniu. Od dwóch lat trenuje młodego zawodnika z Ukrainy Aleksandra Nebohy, który przez ten okres podniósł swój poziom wspinaczkowy z VI.1 do VI.6. Zaowocowało to wieloma medalami w tym v-ce mistrzostwem Ukrainy i co raz pewniejszymi startami w Pucharach Europy Juniorów.
Zawodowo pracuję z dziećmi i młodzieżą w tym z dziećmi z orzeczeniami lekarskimi gdzie wspinaczka pełni rolę terapeutyczną.
Dr hab. n. med I n. o zdr. Paweł Łęgosz
Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Ukończył Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Wydział lekarski oraz Wydział zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Kierownika Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus.
Adiunkt habilitowany, pracownik naukowo-dydaktyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dyrektor ds. Lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Uczestnik ponad dwustu sympozjów, kursów, krajowych i zagranicznych potwierdzonych certyfikatami uczestnictwa:
Europa :
- coroczne kongresy European Federation of National Associations of Orthopaedics and Traumatology, London Hip Meeting, Bristol Hip Meeting, kongresy Orthopaedic Research United Kingdom.
Stany zjednoczone:
- American Academy of Orthopaedic Surgeons, Current Concept in Joint Replacement.
Ma Ukończone kursy kadawerowe z zakresu technik miniwazyjnych z zakresu aloplastyki stawu biodrowego, aloplastyki stawu kolanowegoramiennego w Niemczech, Austrii, Belgii, Anglii, Francji, Izraelu i w USA.
Odbył staż naukowy z onkologii narządu ruchu w Padwie. Prelegent na licznych zjazdach krajowych i zagranicznych. Wykładowca i nauczyciel uniwersytecki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Konsultant medyczny wielu sławnych sportowców: Mariusz Pudzianowski, Przemysław Saleta, uczestnik jako licencjonowany corner w około 50 galach bokserskich i MMA.
Głównym zainteresowaniem jest chirurgia stawu biodrowego i kolanowego oraz onkologia ortopedyczna. Jest jednym z nielicznych w Polsce chirurgów podejmujących się zabiegów „bez krwi” oraz stosujących mini-inwazyjny dostęp przedni do stawu biodrowego umożliwiający bardzo szybki powrót do codziennych zajęć po operacji wymiany stawu biodrowego. Pionier zastosowania implantów custom made w ortopedii rekonstrukcyjnej stawu biodrowego.
Zajmuje się również leczeniem przerzutów nowotworowych do kości z użyciem endoprotez nowotworowych, leczeniem złamań okołoprotezowych stawu biodrowego.
Dziennikarz, wspinacz, ekiper dróg wspinaczkowych. Przez kilkanaście lat współredagował i tworzył czołowe czasopisma o tematyce górskiej w Polsce takie jak Góry i Magazyn Górski. Publikujet także na łamach Taternika i portalu wspinanie.pl. W roli komentatora prowadził najważniejsze imprezy wspinaczkowe rangi mistrzostw Polski, puchary Europy i pucharu Świata we wspinaniu sportowym. Dla stacji Eurosport komentował też wspinanie sportowe podczas Igrzysk olimpijskich w Tokio. Od 25 lat tworzy nowe drogi w skałach. Jest też autorem przewodników wspinaczkowych po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Związany jest ze wspinaczką sportową od 27 lat. Jako zawodnik odnosił sukcesy w kategorii juniorów, będąc wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski i Pucharów Polski. We wspinaczce skalnej wielokrotnie pokonywał drogi o trudności 8c. Ukończył studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, specjalizując się w wspinaczce sportowej. W 2015 roku uzyskał stopień doktora nauk o kulturze fizycznej na Akdemi Wychowania Fizycznego w Katowicach.
Odbył staże naukowe w Państwowym Instytucie Sportu w Warszawie w Zakładzie Biomechaniki i Antropologii, oraz na Uniwersytecie Techniczno-Medycznym UMIT w Hall in Tirol (Austria), gdzie obecnie pracuje jako naukowiec.
W UMIT rozwija nowoczesne systemy analizy ruchu oparte na sztucznej inteligencji i sieciach neuronowych mające na celu ułatwienie analizy biomechanicznej i kinetycznej trenerom. Jest również współzałożycielem Athlete Vision AI, firmy zajmującej się analizą sportową przy użyciu nowoczesnych technologii.
Posiada liczne akredytacje i szkolenia z zakresu treningu, w tym certyfikację ASCA (Australian Strength and Conditioning Associaction) na poziomie lvl 2 i szkolenia UKSCA (United Kingdom Strength and Conditioning Association). Edukację trenerską zdobywał na uniwersytetach w Szkocji, Anglii i Australii specjalizując się w treningu siłowym i kondycyjnym, jest certyfikowanym instruktorem olimpijskiego podnoszenia ciężarów i kulturystyki. Ukończył studia podyplomowe z zakresu żywienia w zdrowiu i chorobie na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jako trener osiągnął znaczące sukcesy z austriacką kadrą olimpijską, zdobywając jako trener m.in. kilkukrotnie złote medale Mistrzostw Świata w Kombinacji Olimpijskiej oraz medale Mistrzostw Europy we wspinaczce na czas. Wspierał również polskich wspinaczy w zdobywaniu medali na Mistrzostwach Europy i Pucharach Europy. Aktywnie uczestniczy w szkoleniach, badaniach naukowych i doradztwie dla federacji sportowych na całym świecie. Wśród jego podopiecznych znajdowali się m.in. Jakob Schubert i Jessica Pilz w latach 2018-2020, a w latach 2021-2023 Maja Oleksy.
Jestem fizjoterapeutką i trenerką przygotowania motorycznego z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w fizjoterapii sportowej, szczególnie w leczeniu kontuzji przeciążeniowych, fizjoterapii pooperacyjnej oraz kompleksowym przygotowaniu motorycznym sportowców- zawodowców oraz amatorów.
Od ośmiu lat pracuję z zawodnikami wspinaczki sportowej, w tym sezonie współpracuję z młodzieżową kadrą Polski, gdzie odpowiadam za przygotowanie fizyczne i prewencję kontuzji. Dodatkowo współpracuję z zawodnikami MTB, będącymi członkami młodzieżowej kadry Polski, oraz z biegaczami górskimi, dla których tworzę kompleksowe plany treningowe, obejmujące zarówno bieganie, jak i trening siłowy.
W mojej karierze miałam również przyjemność pracować jako fizjoterapeutka zawodowych kierowców wyścigów samochodowych, m.in. podczas prestiżowego wyścigu Le Mans 24.
© Fundacja Dajesz! 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone
Ul. Ogrodowa 11
42-454 Grabowa
Poland