Wspierają nas

Kinga Ociepka-Grzegulska

Najbardziej utytułowana polska wspinaczka sportowa.

Ma na swoim koncie wiele wybitnych przejść skalnych, na czele z powtórzeniem we wrześniu 2016 roku, drogi o trudności 9a (Sprawa Honoru, VI.8 w skali Kurtyki). To jedno z najpoważniejszych dokonań w skalnym wspinaniu w Polsce i na świecie.

Wcześniej w 2006 roku została uhonorowana Nagrodą Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za poprowadzenie, jako pierwsza Polka, drogi o trudności 8c (Geminis w hiszpańskim Rodellar).

W karierze zawodniczej zdobyła kilkanaście tytułów Mistrzyni Polski w prowadzeniu i boulderingu. Dwukrotnie z rzędu wywalczyła także tytuł Mistrzyni Świata Juniorów w konkurencji prowadzenie (Amsterdam 2000 oraz Imst 2001). Wielokrotnie reprezentowała Polskę w zawodów wspinaczkowych rangi Pucharu Świata.


Marcin Dzieński

Swoje starty w zawodach wspinaczkowych rozpoczął od zawodów rangi krajowej. Pierwszy start w życiu odnotował w roku 2006, gdzie w Pucharze UKS zajął 1. miejsce w konkurencji na czas i 4. miejsce w konkurencji na prowadzenie. Z biegiem lat i rozwoju kariery, Marcin ukierunkował się na wspinaczkę na czas. W karierze juniorskiej zdobył dwukrotnie tytuł wicemistrza świata. W mistrzostwach świata seniorów zadebiutował w roku 2011, będąc jeszcze juniorem, gdzie zajął 16. miejsce. W roku 2016 zdobył tytuł mistrza świata we wspinaczce sportowej na szybkość jako pierwszy Polak w historii.
W ciągu kariery juniorskiej tytuł mistrza Polski juniorów w poszczególnych kategoriach wiekowych zdobył czterokrotnie, kolejno w latach 2008, 2009, 2010, 2011. Wielokrotnie stawał na podium Pucharu Polski, w tym osiem razy na najwyższym stopniu. Będąc jeszcze juniorem, zajmował wysokie lokaty w zawodach seniorskich. Rozpoczynając karierę seniorską, swoje starty podporządkował zawodom międzynarodowym. Trzykrotny mistrz Polski (2013,2014,2016), wicemistrz Polski z 2015 roku.

Wielokrotny medalista mistrzostw Europy oraz Pucharu Świata, dwukrotny wicemistrz świata juniorów, akademicki wicemistrz świata, akademicki mistrz Europy, multimedalista Pucharu Polski, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski, reprezentant Polski w konkurencji na szybkość.
W 2017 roku wziął udział w World Games, gdzie w konkurencji wspinaczki na szybkość zajął 4. miejsce.

Fot. Jan Virt - janvirt.com

Łukasz Dudek

W lutym 2009 r. jako pierwszy polski wspinacz poprowadził drogę wspinaczkową o trudności 9a za granicą („Martin Krpan” na Mišji Peč w Słowenii). Łukasz łącznie pokonał 20 dróg wspinaczkowych o trudnościach 9a. W sierpniu 2020 r. dokonał piątego przejścia w stylu klasycznym 550-metrowej drogi Pan Aroma trudności 8c na Cima Ovest w Dolomitach. Było to pierwsze samotne przejście klasyczne tej drogi. W listopadzie 2015 dokonał pierwszego przejścia Obsesji, pierwszego w Polsce problemu bulderowego dla którego zaproponowano stopień trudności 8C.

Laureat Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” w 2010r (za wytyczenie drogi Made in Poland VI.8 i przejście Ali Hulk 9a). Wyróżniony (wspólnie z Jackiem Matuszkiem) w konkursie Kolosów w 2018 (za konsekwencję w wyszukiwaniu celów i wytyczenie nowej drogi „Premiere” na Cima Grande w Dolomitach). Za samotne przejście drogi Tortour 8c został nagrodzony Krakowską Nagrodą Górską ("wyczyn roku”) oraz wyróżnieniem w konkursie Kolosów w 2020.


Tomasz Oleksy

Najbardziej utytułowany zawodnik w historii polskiego wspinania sportowego. Multimedalista Mistrzostw Polski we wszystkich trzech dyscyplinach. W konkurencjach wspinania na trudność, na czas i w boulderingu ma na swoim koncie niemal trzydzieści tytułów mistrzowskich! 

Podczas startów międzynarodowych Tomasz aż czterokrotnie zwyciężał w prestiżowych zawodach Rock Masters w Arco w konkurencji na czas. Ma na swoim koncie tytuły mistrza Europy (1998) i wicemistrza Świata (2003) oraz zdobycie pucharu Świata we wspinaniu na czas (1999, 2003). Trzeba jednak podkreślić, że Tomasz jest jedynym polskim medalistą międzynarodowych zawodów w boulderingu. Obok dwóch zwycięstw w zawodach Pucharu Świata w tej konkurencji i triumfu w boulderowej edycji Rock Masters w Arco (2000), „Oleksiak” zdobył też dla Polski brązowy medal Mistrzostw Świata (2003 Chamonix). 

Po zakończeniu kariery zawodniczej Tomasz dołączył do grona czołowych routesetterów IFSC. Przygotowywał szereg zawodów rangi pucharowej i mistrzowskiej, a w roku 2024 otrzymał nominację do teamu przygotowującego zawody boulderowe na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Poza karierą zawodniczą trzeba też odnotować skalne osiągnięcia Tomka na czele z prowadzeniem dróg do 8c RP, 8a+ OS oraz pokonywaniem boulderów do 8B Fb.  

Sebastian Kurek

Trener II klasy wspinaczki sportowej Polskiego Związku Alpinizmu. Przygodę wspinaczkową rozpoczął jako 15 latek na Jurze gdzie wiodącymi rejonami była Góra Zborów, Biblioteka i oczywiście Podzamcze.

Jako trener prowadzi obecnie kilku zawodników Kadry Narodowej Juniorów w tym swoją córkę Małgorzatę (16 lat) której rozwój sportowy prowadzę od jej wspinaczkowych początków tj. od 4 roku życia. Do tej pory Małgosia zdobyła ponad 260 medali w tym dwukrotne Mistrzostwo Polski jako 14 latka w boulderingu i jako 15 latka w prowadzeniu. Od dwóch lat trenuje młodego zawodnika z Ukrainy Aleksandra Nebohy, który przez ten okres podniósł swój poziom wspinaczkowy z VI.1 do VI.6. Zaowocowało to wieloma medalami w tym v-ce mistrzostwem Ukrainy i co raz pewniejszymi startami w Pucharach Europy Juniorów.

Zawodowo pracuję z dziećmi i młodzieżą w tym z dziećmi z orzeczeniami lekarskimi gdzie wspinaczka pełni rolę terapeutyczną.



Paweł Łęgosz

Dr hab. n. med I n. o zdr. Paweł Łęgosz

Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Ukończył Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Wydział lekarski oraz Wydział zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Kierownika Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus.

Adiunkt habilitowany, pracownik naukowo-dydaktyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dyrektor ds. Lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uczestnik ponad dwustu sympozjów, kursów, krajowych i zagranicznych potwierdzonych certyfikatami uczestnictwa:

Europa :

- coroczne kongresy European Federation of National Associations of Orthopaedics and Traumatology, London Hip Meeting, Bristol Hip Meeting, kongresy Orthopaedic Research United Kingdom.

Stany zjednoczone:

- American Academy of Orthopaedic Surgeons, Current Concept in Joint Replacement.

Ma Ukończone kursy kadawerowe z zakresu technik miniwazyjnych z zakresu aloplastyki stawu biodrowego, aloplastyki stawu kolanowegoramiennego w Niemczech, Austrii, Belgii, Anglii, Francji, Izraelu i w USA.

Odbył staż naukowy z onkologii narządu ruchu w Padwie. Prelegent na licznych zjazdach krajowych i zagranicznych. Wykładowca i nauczyciel uniwersytecki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Konsultant medyczny wielu sławnych sportowców: Mariusz Pudzianowski, Przemysław Saleta, uczestnik jako licencjonowany corner w około 50 galach bokserskich i MMA.

Głównym zainteresowaniem jest chirurgia stawu biodrowego i kolanowego oraz onkologia ortopedyczna. Jest jednym z nielicznych w Polsce chirurgów podejmujących się zabiegów „bez krwi” oraz stosujących mini-inwazyjny dostęp przedni do stawu biodrowego umożliwiający bardzo szybki powrót do codziennych zajęć po operacji wymiany stawu biodrowego. Pionier zastosowania implantów custom made w ortopedii rekonstrukcyjnej stawu biodrowego.

Zajmuje się również leczeniem przerzutów nowotworowych do kości z użyciem endoprotez nowotworowych, leczeniem złamań okołoprotezowych stawu biodrowego.

Rafał Nowak

Dziennikarz, wspinacz, ekiper dróg wspinaczkowych. Przez kilkanaście lat współredagował i tworzył czołowe czasopisma o tematyce górskiej w Polsce takie jak Góry i Magazyn Górski. Publikujet także na łamach Taternika i portalu wspinanie.pl. W roli komentatora prowadził najważniejsze imprezy wspinaczkowe rangi mistrzostw Polski, puchary Europy i pucharu Świata we wspinaniu sportowym. Dla stacji Eurosport komentował też wspinanie sportowe podczas Igrzysk olimpijskich w Tokio. Od 25 lat tworzy nowe drogi w skałach. Jest też autorem przewodników wspinaczkowych po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.


PAweł Draga

Związany jest ze wspinaczką sportową od 27 lat. Jako zawodnik odnosił sukcesy w kategorii juniorów, będąc wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski i Pucharów Polski. We wspinaczce skalnej wielokrotnie pokonywał drogi o trudności 8c. Ukończył studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, specjalizując się w wspinaczce sportowej. W 2015 roku uzyskał stopień doktora nauk o kulturze fizycznej na Akdemi Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Odbył staże naukowe w Państwowym Instytucie Sportu w Warszawie w Zakładzie Biomechaniki i Antropologii, oraz na Uniwersytecie Techniczno-Medycznym UMIT w Hall in Tirol (Austria), gdzie obecnie pracuje jako naukowiec.

W UMIT rozwija nowoczesne systemy analizy ruchu oparte na sztucznej inteligencji i sieciach neuronowych mające na celu ułatwienie analizy biomechanicznej i kinetycznej trenerom. Jest również współzałożycielem Athlete Vision AI, firmy zajmującej się analizą sportową przy użyciu nowoczesnych technologii.

Posiada liczne akredytacje i szkolenia z zakresu treningu, w tym certyfikację ASCA (Australian Strength and Conditioning Associaction) na poziomie lvl 2 i szkolenia UKSCA (United Kingdom Strength and Conditioning Association). Edukację trenerską zdobywał na uniwersytetach w Szkocji, Anglii i Australii specjalizując się w treningu siłowym i kondycyjnym, jest certyfikowanym instruktorem olimpijskiego podnoszenia ciężarów i kulturystyki. Ukończył studia podyplomowe z zakresu żywienia w zdrowiu i chorobie na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jako trener osiągnął znaczące sukcesy z austriacką kadrą olimpijską, zdobywając jako trener m.in. kilkukrotnie złote medale Mistrzostw Świata w Kombinacji Olimpijskiej oraz medale Mistrzostw Europy we wspinaczce na czas. Wspierał również polskich wspinaczy w zdobywaniu medali na Mistrzostwach Europy i Pucharach Europy. Aktywnie uczestniczy w szkoleniach, badaniach naukowych i doradztwie dla federacji sportowych na całym świecie. Wśród jego podopiecznych znajdowali się m.in. Jakob Schubert i Jessica Pilz w latach 2018-2020, a w latach 2021-2023 Maja Oleksy.


ANNA ROZMUS

Jestem fizjoterapeutką i trenerką przygotowania motorycznego z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w fizjoterapii sportowej, szczególnie w leczeniu kontuzji przeciążeniowych, fizjoterapii pooperacyjnej oraz kompleksowym przygotowaniu motorycznym sportowców- zawodowców oraz amatorów.  

Od ośmiu lat pracuję z zawodnikami wspinaczki sportowej, w tym sezonie współpracuję z młodzieżową kadrą Polski, gdzie odpowiadam za przygotowanie fizyczne i prewencję kontuzji. Dodatkowo współpracuję z zawodnikami MTB, będącymi członkami młodzieżowej kadry Polski, oraz z biegaczami górskimi, dla których tworzę kompleksowe plany treningowe, obejmujące zarówno bieganie, jak i trening siłowy.

W mojej karierze miałam również przyjemność pracować jako fizjoterapeutka zawodowych kierowców wyścigów samochodowych, m.in. podczas prestiżowego wyścigu Le Mans 24.